Wiosną otwieramy drzwi i okna, by pachnące kwieciem i świeżą zielenią poburzowe powietrze wpadało swobodnie do naszych domostw. Oddychamy głęboko, by nasycić zmysły niepowtarzalną, wiosenną wonią. Otwórzmy zatem nasze ciała, nasze klatki piersiowe, by zobić przestrzeń dla płuc i pozwolić im oddychać tak, jak potrafią najlepiej. Czyli pełną piersią!
FENOMEN LUDZKIEGO KRĘGOSŁUPA
Ludzki kręgosłup jest niesamowitą kombinacją siły i elastyczności. Jest fenomenalny pod każdym względem. Wyobraź sobie słynny, wiszący most Golden Gate w San Francisco, który podnosi się do pionu i mimo swojej ruchomej konstrukcji, zachowuje pionową pozycję. A teraz wyobraź sobie, że jest on w stanie przemieszczać się, wciąż pozostając spionizowanym. Tak właśnie skonstruowany jest ludzki kręgosłup. I jest to cud natury. Silne kości, z których zbudowane są kręgi kręgosłupa, ruchome połączenia między nimi, oraz duże grupy mięśni oplatające całą konstrukcję, tworzą strukturę i obudowę dla delikatnych nerwów przebiegających przez rdzeń kręgowy. Natomiast elastyczne ścięgna i więzadła pozwalają kręgosłupowi poruszać się w wielu różnych płaszczyznach, umożliwiając nam tym samym nieskrępowane poruszanie się i wyginanie naszych ciał.
WYGIĘCIA W TYŁ
Joga oferuje wiele asan [pozycji jogi] tak zwanych otwierających, które poprzez jednoczesne wydłużenie i wygięcie kręgosłupa w tył, pozwalają na otwarcie i rozszerzenie klatki piersiowej.
Wygięcia do tyłu pozwalają zachować balans między siłą a elastycznością, poprzez poprawę mobilności kręgosłupa w wyniku wzmacniania głębokich mięśni szkieletowych.
SPECYFIKA WYGIĘĆ W TYŁ
Wygięcia w tył, ze względu na rodzaj pracy wykonywanej przez mięśnie grzbietu, można podzielić na trzy rodzaje:
Przeciwgrawitacyjne (skurcz mięśni grzbietu w kierunku przeciwnym do przyciągania grawitacyjnego), np. Pozycja Świerszcza (Salambasana)
Grawitacyjne (skurcz mięśni grzbietu zgodny z kierunkiem przyciągania grawitacyjnego), np. Pozycja Wielbłąda (Ustrasana) bądź Półmostek (Urdhva Dhanurasana)
Z dźwignią (siła rąk i nóg wpływa na pogłębienie wygięcia i skurczu mięśni grzbietu), np. Pozycja Kobry (Bhujangasana)
KORZYŚCI Z PRAKTYKI WYGIĘĆ W TYŁ
Wygięcia w tył, czyli asany otwierające, przynoszą całą gamę korzyści:
dodają energii i pobudzają
wzmacniają mięśnie szkieletowe
rozciągają mięśnie czworogłowe i zginacza bioder, pomagają otworzyć barki i klatkę piersiową, czyli miejsca, w których większość z nas kumuluje stres i napięcia
budują siłę nóg, ramion i mięśni pleców
podnoszą mobilność oraz świadomość kręgosłupa, przez co poprawiają postawę, tym samym usuwając niektóre rodzaje bólu pleców i szyi
w aspekcie psychologicznym (energetycznym) - otwierają nas bardziej na życie i pozwalają na doświadczanie emocji i relacji. Jest to bardzo istotny aspekt działania asan otwierających, ponieważ jak wiadomo, reakcją człowieka na zagrożenie jest kulenie ramion, zamykanie klatki piersiowej i ochrona delikatnych narządów wewnętrznych, które są kluczowe dla ludzkiego przetrwania. Wygięcia w tył dosłownie otwierają nas na świat. Dzięki nim nabieramy odwagi i jednocześnie budujemy ją, ponieważ eksponujemy się bez strachu, co pozwala na budowanie zaufania do siebie i do świata. Praktyka asan otwierających może czasem wyzwalać silne emocje, takie jak strach, frustracja, złość smutek, ale także radość. Pozwala na ich uwolnienie i przeżycie, co samo w sobie działa oczyszczająco i uwalniająco.
TECHNICZNE ASPEKTY WYKONYWANIA WYGIĘĆ W TYŁ
Wykonywanie asan otwierających wspierają elastyczne i niepoblokowane biodra, a dokładniej mięśnie czworogłowe ud, zginacza bioder oraz mięśnie lędźwiowo-udowe. Poza tym, aby wykonywać asany otwierające bezpiecznie, należy pamiętać o tym, by angażować mięśnie dna miednicy i tułowia (pępek wciągnięty do kręgosłupa i do góry) i tworzyć solidną bazę dla wygięć. Utrzymywać szyję wydłużoną i szczęśliwą, a mięśnie pośladkowe względnie zrelaksowane. W pozycjach, takich jak Półmostek i Wielbłąd, rotować uda do wewnątrz.
WYBRANE ASANY OTWIERAJĄCE
Poniżej przedstawiam siedem wybranych asan otwierających, które warto włączyć do swojej praktyki jogi. Zwłaszcza o poranku!
1. Kobra [Bhujangasana]
2. Świerszcz [Salambasana]
3. Łuk [Dhanurasana]
4. Wielbłąd [Ustrasana]
5. Pies z Głową w Górę [Urdhva Mukha Savanasana]
6. Jednonożny Król Gołębi [Eka Pada Rajakapotasana]
7. Półmostek [Urdhva Dhanurasana]
Do zobaczenia na macie!
Comments