top of page

Kurs wspinaczki wielowyciągowej na drogach ubezpieczonych w Dolomitach

Zaktualizowano: 5 gru 2023


Kurs wspinaczki skalnej na wielowyciągowych drogach ubezpieczonych przeznaczony jest dla osób, które ukończyły podstawowy kurs wspinaczki skalnej. Kurs przygotowuje do samodzielnego i bezpiecznego wspinania się na długich, wielowyciągowych drogach skalnych, ubezpieczonych stałymi punktami asekuracyjnymi. Kurs odbywa się we włoskich Dolomitach i pozwala na zapoznanie się ze specyfiką wspinaczki w tych wyjątkowych górach. W kursie mogą wziąć udział tylko osoby pełnoletnie.


Zakres kursu obejmuje zajęcia teoretyczne i praktyczne. Część praktyczna realizowana jest w trakcie pięciu dni wspinaczki na drogach ubezpieczonych stałymi punktami asekuracyjnymi.


Program kursu:


(Część teoretyczna)


 • Sprzęt i wyposażenie wspinacza: demonstracja i zapoznanie z działaniem sprzętu do wspinaczki wielowyciągowej na drogach ubezpieczonych. Skład apteczki wspinaczkowej.

 • Asekuracja: teoria asekuracji – różne sposoby asekuracji, siły działające w układzie asekuracyjnym w podstawowym zakresie; obsługi przyrządów asekuracyjnych, zachowanie na stanowisku, zmiany na prowadzeniu; stanowiska – budowa różnych typów stanowisk w oparciu o stałe punkty asekuracyjne, stanowiska dolne i górne; prowadzenie wyciągu – taktyka prowadzenia wyciągu, łączność w zespole; wspinanie w zespole dwu i trzyosobowym.

 • Taktyka: niebezpieczeństwa gór - jak zachować się w sytuacjach awaryjnych związanych z załamaniami pogody; strategia i taktyka: planowanie sezonu wspinaczkowego, wybór celów i dróg; zaplanowanie drogi podejścia, ewentualnych wycofów, drogi powrotu; dobór partnera; dobór sprzętu i wyposażenia.

 • Terenoznawstwo i orientacja w terenie: przewodniki i korzystanie z nich – główne typy przewodników, korzystanie ze schematów i opisów dróg;

 • Etyka, przepisy i lokalne zwyczaje: zasady etyczne obowiązujące w wspinaczy; informacje o przepisach i zwyczajach regulujących zasady aktywności w rejonach wspinaczkowych.


(Część praktyczna) 


 • Posługiwanie się w terenie materiałami topograficznymi;

 • Operacje linowe, autoratownictwo: zjazdy – czynności przy wykonywaniu serii zjazdów, różne sposoby zjazdu, asekuracji w zjeździe, przejazd przez węzeł; podchodzenie po linie – sytuacje wymagające podejścia po linie; autoratownictwo w wypadkach związanych z odpadnięciem – metody uwalniania się asekurującego od ciężaru wiszącego partnera (przeniesienie ciężaru na stanowisko), metody opuszczania poszkodowanego, podciąganie partnera metodą U, oraz sposoby wzywania pomocy i zachowanie się podczas akcji ratunkowej, technika A0 (opcjonalnie).*Istnieje możliwość połączenia kursu wspinaczki skalnej na ubezpieczonych drogach wielowyciągowych z poprzedzającym go podstawowym kursem wspinaczki skalnej na drogach ubezpieczonych. W tym przypadku kurs trwa 7 dni i odbywa się w całości w Dolomitach, bądź pierwsza część kursu odbywa się w Arco nad Gardą, a na drugą część przenosimy się w Dolomity.


*Istnieje również możliwość ustalenia indywidualnego terminu kursu dla grupy 3 osób.Co jest wliczone w cenę kursu?

 • 5 noclegów ze śniadaniami

 • Sprzęt wspinaczkowy (poza sprzętem osobistym) potrzebny do przeprowadzenia szkolenia

 • Lokalne przejazdy w miejsca wspinaczkowe


Co nie jest wliczone w cenę?

 • Wyżywienie poza śniadaniami

 • Dojazd do miejsca, w którym odbywa się kurs [istnieje opcja zorganizowania dla kursantów dodatkowo płatnego transportu z lotniska w Bergamo, Weronie bądź Wenecji]

 • Ubezpieczenie NNW na czas trwania kursuCzas trwania kursu: 5 dni

Miejsce: Dolomity (Włochy)

Terminy: 1-5. lipca 2023, 11-15. sierpnia 2023 (brak miejsc), 9-13. września 2023

Ilość miejsc na kursie: 3

Cena: 800€/osoba
494 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page