Podróż z jogą przez Maroko

Zaktualizowano: 4 lis


Joga na Saharze
Sahara, zdjęcie z archiwum Africae Deserta Project

Wspólnie ze Stowarzyszeniem Współpracy Polsko-Marokańskiej Africae Deserta Project, organizujemy dla Was jogę w słońcu, w środku polskiej zimy.


Zabierzemy Was w niesamowitą podróż przez góry i pustynie Maroka. Z codzienną praktyką jogi o wschodzie słońca - w tradycyjnych Riadach, na Saharze i nad brzegiem oceanu.

Będzie dużo słońca, dużo piasku i zwiedzania. Będą Nomadowie, Berberowie, tańce, folklor i muzyka. Będzie pyszne, marokańskie jedzenie i soczyste, lokalne owoce. Będzie biwak na pustyni, bębny i pieczenie tajinów. I oczywiście będzie dużo jogi!Podróż z jogą do Maroka
Joga nad oceanem, fot. Bart Bazior

Jeśli chcesz poznać Maroko „od podszewki”, dojechać w miejsca, w które bez napędu na cztery koła i lokalsów znających pustynię dojechać się nie da, rozpieszczać kubki smakowe aromatycznymi przysmakami marokańskiej kuchni, bez obaw o brak znajomości języka francuskiego zwiedzić Maroko i poznać lokalną ludność, codziennie praktykować jogę o wschodzie słońca i przede wszystkim przeżyć wspaniałą przygodę z ciekawymi ludźmi - ten wyjazd jest dla Ciebie!
Jak to wygląda?


Dzień 1: Przylot do Marakeszu o godz. 17:30. Z lotniska jedziemy do Riadu w zabytkowej części Mediny, gdzie będziemy nocować. Czas wolny na posiłek i odpoczynek po podróży samolotem.


Dzień 2: Rano półtoragodzinna praktyka jogi, śniadanie i ruszamy w drogę. Wsiadamy do terenowych samochodów, którymi będziemy przemieszczać się po Maroku i kierujemy się na południe Maroka. Po drodze przejeżdżamy przez góry Atlasu Wysokiego, z ich najwyższym szczytem Jabal Toubkal, sięgającym 4167 m n.p.m. Jeśli warunki pogodowe pozwolą, przejeżdżamy przez przełęcz Tizi n’Tichka na wysokości 2260 m n.p.m. Dojeżdżamy do miejscowości Ait Benhaddou, wpisanej na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jedziemy dalej i po drodze przejeżdżamy przez Quarzazate – miejsce słynące ze Studia Filmowego Atlas Studio. To tam nagrywano m.in. “Gladiatora”, „Asterixa i Obelixa” oraz „Grę o tron”. Dojeżdżamy do miejsca związanego z karawanami, założonego przez plemiona nomadyczne. To stąd wyruszały karawany, które zmierzały do Timbuktu (Mali). Zatrzymujemy się na noc w tradycyjnej kazbie, zbudowanej zgodnie z architekturą południowego Maroka. Wspólna obiado-kolacja i odpoczynek.


Dzień 3: Joga o poranku, śniadanie i ruszamy na Saharę.Przejeżdżamy przez gaje palmowe i Zagorę - centrum daktylowe. Odwiedzamy miejscowość Tamgrute, słynacą z najlepszej gliny i ceramiki w Maroku. Do dzisiaj w tradycyjny sposób wyrabia się tam ceramikę ozdobną i użytkową.

Dojeżdżamy do miasteczka Mhamid, które nazywane jest wrotami pustyni, a wieczorem docieramy na Saharę. Zatrzymujemy się na dwie noce pod najwyższymi wydmami w Maroku, w obozie Nomadów. Tam zobaczymy pierwszy zachód słońca na piaskach Sahary, posłuchamy muzyki na żywo i zjemy pyszne jedzenie.

Nocujemy w namiotach Nomadów. Mamy do dyspozycji w pełni wyposażone sanitariaty, czyli bezproblemowy dostęp do prysznica i toalety.


Dzień 4: Sahara. Kto wcześnie wstanie, ten poczuje pustynny piasek pod stopami o wschodzie słońca. Zaczynamy dzień praktyką jogi na pustyni. Następnie mamy czas na śniadanie, wspólny czas i relaks. Przed zachodem słońca wybierzemy się na wysokie wydmy, a po powrocie wspólnie upieczemy chleb, by po obiadokolacji przenieść się w świat rytmów Sahary podczas warsztatów bębniarskich.
Dzień 5: Ostatni wschód słońca na Saharze. Poranna praktyka jogi, śniadanie i żegnamy się z piaskami pustyni, by ruszyć w dalszą drogę na zachód. Przejeżdżamy przez Góry Antyatlasu. Śpimy w Dolinie Szafranu.


Dzień 6: Rano joga, śniadanie i podążamy wzdłuż wybrzeża Atlantyku do Essaouiry. Na miejscu czas wolny. Nocujemy w Riadzie w Essaouirze, w Starej Medinie - cała Medina wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.


Dzień 7: Rano joga na plaży, nad Atlantykiem. Śniadanie i czas wolny. Wieczorem jedziemy na plażę Sidi Kouki, na zachód słońca. Nocleg w Essaouirze.


Dzień 8: Joga, śniadanie i ruszamy w drogę powrotną do Marakeszu, na lotnisko. Czas wolny w Marakeszu. Wylot do Polski o godz. 19:00.
Co jest wliczone w cenę?


  • transport toyotami terenowymi 4x4, dostępnymi dla nas przez cały czas trwania wyjazdu

  • 7 noclegów (w tym trzy w pięknych Riadach)

  • 7 śniadań i 4 obiadokolacje (pierwsze i drugie danie oraz deser)

  • 7 x półtoragodzinną praktyka jogi

  • warsztaty bębniarskie

  • opieka przewodnika

Co nie jest wliczone w cenę?


  • koszt biletów lotniczych

  • ubezpieczenie podróżne

  • dodatkowe atrakcje nieobjęte programem

Z kim jedziemy?


Aneta Okupska-Pońc – etnograf, podróżniczka, animatorka kultury. Zajmuje się Stowarzyszeniem Współpracy Polsko- Marokańskiej „Africae Deserta Project” oraz jest managerem muzyka Mustaphy El Boudani . Organizuje wyprawy podróżnicze, imprezy, spotkania, festiwale w Polsce jak i za granicą. Współautorka przewodników „Maroko” oraz „Maroko Lajt” wydanych przez wydawnictwo Pascal w 2018r.

Mustapha El Boudani – urodził się w tradycyjnej rodzinie Nomadów i pochodzi z południowej części Maroka, z wioski M'Hamid El Ghizalne, która znajduje się u wrót piasków Sahary. Jest wokalistą, gitarzystą i bębniarzem. Gra na kastanietach – karkabat oraz tańczy. Świetnie gotuje! Pracuje w Stowarzyszeniu Współpracy Polsko-Marokańskiej „Africae Deserta Project”.


Termin: 20-27.01.2023

Koszt: 1400 €

Wyjazd odbędzie się dla grupy minimum 10 osób.


Loty z lotniska Chopina w Warszawie do Marakeszu oraz z Marakeszu do Warszawy, w podanym terminie realizowane są przez linie lotnicze Ryanair.

Rezerwacja:

O rezerwacji miejsca decyduje kolejność wpłat. Zadatek podlega zwrotowi do 30 dni przed wyjazdem. Po tym terminie jest zwracany tylko w wypadku znalezienia osoby na swoje miejsce.Jeżeli jesteś zainteresowany wyjazdem lub masz jakiekolwiek pytania, wypełnij formularz dostępny pod poniższym linkiem, a skontaktuję się z Tobą:FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY
667 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie